Kadınlar Portalı
Kadınlara Özel Bilgi Sitesi

Uçkun nedir? Faydaları nelerdir?

Uçkun otu nasıl kullanılır? Hangi yemekler yapılır? Kimler kullanamaz?

0 240

Türkiye’ye ait bir bitki olan uçkun otu bitkisi -ki yöresine göre ışkın otu, ışgın bitkisi, yayla muzu yada uçgun otu olarakta bilinmektedir. Bu yazımızda uçkun nedir sorusuna cevap vereceğiz. Ayrıca sizler için uçkunun faydaları nelerdir konusuna da değineceğiz. Sevgili hanımlar eğer kronik rahatsızlığınız yoksa, emziren anne yada hamile değilseniz uçkun tam size göre olabilir. Hamileler kesinlikle uçkun otunu kullanmamalıdır.

Uçkun nedir?

Uçkun otu, kanser hücrelerini yok eden, ülkemizde yetişen ve namı dünyaya ulaşmış bir doğal bitkidir. Özellikle güneydoğu ve doğu bölgelerimizde yetişen uçkun yada  ışkın otu amerikada bir üniversitede yapılan araştırmaya göre kanser hücrelerini yok ettiği ortaya konulmuştur. Sonrasında da Türkiye’den yurtdışına tırlarla ithal edilmeye başlanan bu doğal ot önemli bir gelir kaynağı da olmuştur.

Tabii her gördüğünüz uçkun otu yenilebilir diye bir şey yoktur. Zehirli olan ve yenilmeyen türleri de bulunuyor. Boyları 40 ile 150 santim arasında değişen uçkun otunun çiçekleri sarımsı ve beyazımsı renktedir. Yaprakları ise zehirlidir. Yenilmez.

Uçkun otunun faydaları nelerdir?

Faydaları oldukça fazla olan uçkun otu birçok hastalığa iyi geldiği halk arasında bilinmektedir. Yeşil renkli olmasından dolayı bol miktarda vitamin bulunuyor. Kanseri engelleyen özelliği olduığunu zaten söylemiştik.

  • A, B1, B2, E, K ve C Vitamini bol miktarda bulunur.
  • İçeriğindeki polifenol sayesinde kanser hücrelerini öldürür.
  • Mide bulantısını giderir.
  • Hazmı, sindirimi kolaylaştırır.
  • Direnç sağlayarak dinç hissetmenizi sağlar.
  • Hamilelik lekelerini giderici özelliği vardır.
  • Yorgunluğu, halsizliği ortadan kaldırır.

Yapraklarının içinde osalik asit olduğundan dolayı zehirleyebilir. Kesinlikle yaprakları ve yapraklarına yakın yerleri yenilmemelidir. Bilmiyorsanız, ilk defa yiyecekseniz bilen birinden yardım istemeniz iyi olacaktır.  Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Tunceli, Bingöl, Van, Elazığ, Sivas, Malatya gibi illerimizde bol miktarda yetişmektedir.

Yemek olarak zeytinyağlı yaptığınız hemen her yemekte kullanablirsiniz. Bazı yerlerde ışkın otu reçeli yapanlar da bulunuyor. Doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerimizde çok sevilen bir bkitidir. Eğer hamileyseniz veya bebeğinmizi emziriyorsanız lütfen uçkun otu kullanmayınız. Size zarar verme ihtimali yüksektir.

Bunları da beğenebilirsiniz...

BİR CEVAP BIRAKIN..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.