Leyla Yıldız
 • 2

Zedprex nedir? Zedprex 20 mg kullananların yorumları (2022)

 • 2

Güçlü bir antidepresan olan zedprex 20 mg ilaç ile alakalı meraklısına ilaç hakkında en çok merak edilen sorulara cevap vermek istiyorum. Bu yazımda öncelikle zedprex nedir sorusuna cevap vererek başlayıp, son olarak zedprex kullananların yorumları bölümüyle bitireceğim. Siz zaten ürün hakkında bilgi sahibiyseniz direkt zedprex kullanıcı yorumları bölümüne giderek, yorumları okuyabilirsiniz. Haydi başlayalım..

Zedprex nedir?

Halk arasında bu ilaç depresyon ilacı olarak bilinmektedir. Etken maddesi Fluoksetin Hidroklorür olan bu ilaç eczanelerde reçete ile satılmaktadır. Zedprex, insanın ruh halini kontrol eden serotonin hormonuna etki ederek bunu normal seviyelere dönüştürür.

Zedprex 20 mg depresyon ilacı, adından da anlaşılacağı üzere depresyon tedavisinde, obsesif-kompülsif hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra bulimia nervoza (aşırı yemek yedikten sonra kusmaya çalışma, kilo verme uğruna bir şey yememe hastalığı) ve adet kanamasından önce kadınlarda görülen psikolojik bozuklukları tedavi etmekte de kullanılmaktadır.

Antidepresan ilaçlar metabolizmayı yavaşlatır mı?

Evet yavaşlatabilir. Depresyon ilaçları insanı rahatlatıp, sinirleri yatıştırdığından dolayı kalp hızının da yavaşlamasına neden olabilir. Bu da doğal olarak metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır.

Zedprex esneme yapar mı?

Bu konuyla alakalı ilacın prospektüsünde bir şey bulamadım fakat zedprex kullananların yorumları, bu konunun başka insanlar tarafından tecrübe edildiğini gösteriyor. Zedprex, uyku düzeninizde değişiklik yapabilir. İlk başlarda uyumama gibi yan etkileri olsa da takip eden günlerde esneme, yorgunluk, uykulama gibi yan etkileri olabilir.

Zedprex kimler kullanır?

Bu ilaç bir antidepresan olduğundan dolayı depresyon tedavisinde, obsesif kompülsif bozukluk tedavisinde, yemek yeme bozukluğu olan kişilerin tedavisinde, adet öncesi sorun yaşayan bazı kadınların rahatlaması için kullanılmaktadır.

Bu rahatsızlıklardan birine veya birkaçına sahip kişilerde zedprex 20 mg depresyon ilacı kullanılır. Bunun yanı sıra birçok antidepresan ilaca nazaran oldukça az yan etkisi bulunduğundan dolayı çokça tercih edilmektedir.

Zedprex kimler kullanamaz?

Bu konuda doktorun uygun görmediği kişiler kullanmamalıdır. Normalde 18 yaşından küçüklerde kullanımı uygun değildir. Başka rahatsızlıklarınız varsa doktora söylemeniz gerekiyor. Bu ilaç reçete ile satıldığından dolayı doktorun kullanmasını uygun gördüğü kişilerin haricinde kimselerin kullanmaması gerekiyor.

Zedprex 20 mg yan etkileri nelerdir?

Az önce zedprex yan etkileri bakımından birçok antidepresan ilaca nazaran önde demiştim. Bu ilaç her ne kadar az yan etkiye sahip olsa da yine bazı istenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunları şu şekilde listeleyebilirim:

 • Nefes almakta zorlanma
 • Karın ağrısı
 • Kurdeşen
 • Yüz bölgesinde şişme
 • İştah azalması
 • Zayıflama
 • Uyku bozukluğu
 • Ani sinirlenme veya gerilme
 • Normalde görülmeyen rüyaları görme
 • Libidoda azalma
 • Tat duygusunda değişme
 • Dikkat bozukluğu
 • Görmede bozukluk
 • Bulantı, kusma, halsizlik
 • Deri dökülmesi
 • Ağız kuruluğu
 • Yorgunluk

Yukarıda saydığım maddeler zedprex 20 mg yan etkileri arasında en çok görülenlerdir. Bu gibi durumlar olduğunda doktorunuza reçeteniz ile birlikte başvurunuz.

Zedprex adet düzensizliği yapar mı?

Adet döneminden önce görülen psikolojik problemlerin olmaması için reçete edilebilir. Yan etkileri arasında kanama bulunmaktadır. Zedprex 20 mg ile alakalı adet geciktirdiğine dair bir bilgiye ulaşamadım fakat okuduğum yorumlarda adet gecikmesinin olabileceğini söyleyebilirim. Kesin bilgi değildir.

Zedprex 20 mg satış fiyatı ne kadar?

Reçete ile satılan bu ilacın 2021 yılında en düşük 25.15 TL, en yüksek 30.15 TL olduğunu söyleyebilirim. Şu anda ilacın resmi satış fiyatı 30.15 TL’dir. Bazı eczanelerde birkaç lira fazla fiyata da satılabilir. Kontrol etmeniz gerekiyor.

Zedprex internetten satın alınır mı?

Hayır. Sağlık Bakanlığı, bu ilacın satışının sadece reçete ile olmasına izin vermiştir. İnternetten zedprex 20 mg veya içerisinde Fluoksetin HCL olan ilaçları satın alamazsınız.

Zedprex 20 mg nasıl kullanılır?

En uygun kullanım şekli doktorunuzun size önerdiği şekildir. İlacın üreticisi tarafından belirtilen kullanım şekli ise kullanma talimatı içinde yazmaktadır. Rahatsızlık seviyesine göre doktorunuz sizin metabolizmanıza uygun dozajı belirleyecek, ona göre bir yol haritası çıkaracaktır.

Zedprex kullananların yorumları

Evet sevgili dostlar! Şimdilik zedprex 20 mg ile alakalı en çok merak edilen konulara cevap verdik. Sayfanın altında zedprex kullananlar, ilaç ile alakalı yorumlarını paylaşabilirler. Merak ettiğiniz konular olursa da sormaya lütfen çekinmeyiniz.

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.

 1. Merhaba benim ucuncu gunum bas agrilari yapti bende gerginlik bide ama sakinlestirdi hafif dikkatim dagildi ama anlamadihim sey boynumda cekilme hissediyorum kalbim yavasladi bu normalmi? Yani sanki her an felc gecircekmisim gibi bacaklarim boynum arada cekiliyor bide midemde sesler yaratti normalmi acaba bir fikriniz varmi??