Gülay Yalçın
  • 1

Vajinismus nedir? Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır? 2022

  • 1

Birçok genç kızın korkulu rüyası haline gelen vajinusmus ne demek sorusunun cevabını burada paylaşıp, bu korku nasıl yenilir konusunu da hep beraber tartışacağız. Öncelikle vajinusmus nedir sorusunun literatürdeki karşılığına bakalım.

Vajinusmus ne demek?

Vajinusmus; vajinanın giriş kısmındaki kasların gayr-i ihtiyari yani elde olmayarak kasılmasıyla beraber -genelde evliliğin ilk gecesinde- erkek partner ile birlikte olamamaktır. Kadın, bu kasları bilerek kasmaz.

Birçok erkek bu konuda yanlış bilgiye sahip olup kadının istememesi gibi algılamaktadır.Ve maalesef ilk birkaç geceden itibaren her iki tarafta psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir.

Vajinusmus kısır döngüsü

Vajinusmus tedavisi olmayan birinin yaşayacağı kısır döngü grafiği

Tabii ki her cinsel birlikte olmama durumu da vajinusmus değildir. Başka sorunlar da olabilir. Birkaç denemeden sonra doktora görünmekte fayda vardır.

Vajinusmus olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Vajinusmus olan bir bireyde her şey normal görünür. Ön sevişmede sorun yoktur. Fakat birleşme anı geldiği zaman kadının elinde olmayan bir sebepten dolayı -ki genelde bu korku veya panik durumlarda olur- kaslar kasılmaya başlar ve birliktelik zorlaşır.

Vajinusmus tedavisi olanların yorumları

Vajinusmus tedavisi olan bir kişinin doktoruna yazmış olduğu not. Kaynak

Hatta erkek veya kadın bu konuda ısrarcı olup, birlikte olmaya devam ederse devam eden günlerde ağrılar baş gösterecektir. Zaten birleşme anı partner için de zor olacaktır.

Vajinusmus nasıl düzelir?

Korkmayın kızlar! Bu ömür boyu sürecek bir sorun değildir ve elbette tedavisi de mümkündür. Hatta kendi kendinizi tedavi edebilir, bu problemi aşabilirsiniz. Fakat sağlıklı sonuçlar için uzman doktorlardan yardım almanız yerinde olacaktır.

Bu arada edindiğiniz tecrübeleri bu başlık altında paylaşarak başkalarına da vajinusmus korkusu nasıl yenilir konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Şimdilik bu konuyla alakalı aktaracaklarım bu kadar olup, sizlerin de konu hakkındaki tecrübelerinizi, bilgilerinizi yorum alanından paylaşmanızı rica ederim. Sevgilerimle..

http://www.kadinlarportali.net

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.