Gülay Yalçın
  • 2

Thincal ölüm haberleri doğru mu? Zayıflama ilaçları öldürür mü?

  • 2

Thincal 120 mg kapsül zayıflama ilacı ile alakalı ölüm haberleri araştıran kişiler için bu bilginin doğru olup olmadığını araştırdım. Öncelikle thincal ölüm haberleri diye arattım. Sonrasında zayıflama ilaçları kullanarak ölenler diye arattım. Bazı haber sitelerinde zayıflama hapı kullandığı için öldü başlığıyla haberler yapılmış.

Haberlerin detayına baktığımda milli bir sporcunun kalp krizi nedeniyle öldüğü söyleniyordu. Kalp krizine de zayıflama haplarının neden olduğu ileri sürülmüştü fakat hangi ilaç olduğu veya kesin olarak bu nedenle ölüp ölmediği belirtilmemiş.  İlgili haber.

Sonra thincal 120 mg ilacın üreticisi Koçak Farma’nın sitesinden ilacın prospektüsünü okudum. Orada yan etkileri bölümünde Karaciğer hasarı ile alakalı bir uyarı bulunuyor. Diyor ki;

Orlistat ile tedavi edilen hastalarda, pazarlama sonrası dönemde hepatoselüler nekroz veya akut hepatik yetmezlik ile ölüm veya transplantasyonla da sonuçlanabilen ciddi karaciğer hasarı vakaları raporlanmıştır.

Orlistat dedikleri madde, Thincal 120 mg ilacın etken maddesidir. Yani her bir kapsülde 120 mg orlistat etken maddesi bulunuyor.

Bunun dışında da thincal kullandığı için ölen birinin bilgisine ulaşamadım. Zaten Allah korusun. İnşallah böyle birşey olmaz. Fakat orlistat etken maddesinin yan etkileri arasında böyle bir olasılığın olduğu belirtiliyor.

O nedenle thincal, doktor tarafından reçete edilen bir ilaçtır. Herkes kafasına göre alıp kullanmasın diye. Eğer kullanıyorsanız ve beklenmedik bir durum olursa derhal ilacı kullanmayı bırakıp, doktora görünmeniz gerekiyor.

Daha önce thincal nedir başlığıyla bir konu yayınlamıştım. Bu içerikte thincal kullananlar, kullanmış oldukları ürün ile alakalı yorumları paylaşıyorlar. Bu konudan veya sağlık bakanlığı onaylı zayıflama ilaçları konusundan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.

  1. Thincal’in içinde kullanılan bir madde kalp krizine neden olmaktadır. Şu anda satışı yapılan thincal ilaçlarda sibutramin maddesi bulunmadığından dolayı bir mahsuru olduğunu düşünmüyorum ama tabii ben bir doktor değilim. Doktorların tavsiyelerini lütfen takip ediniz.

  2. Thincal zayıflama ilacı ile kilo verenler, başka insanların da fikir sahibi olması adına görüşlerini burada paylaşabilirler. Reçete ile satıldığını biliyoruz. Doktor kontrolüyle kullanmış olanlar kilo verdiler mi?