Gülay Yalçın
  • 5

Özel hastane şikayetleri nereye yapılır? Hastaneler nereye şikayet edilir?

  • 5

Türkiye’de son zamanlarda artan özel hastaneler ile birlikte vatandaşların yaşadığı sorunlar da artmaktadır. Eskiden çoğu ilde 1 en fazla 2 özel hastane bulunurken şimdilerde her ilimizde onlarca özel hastane ve klinik bulunmaktadır. Durum böyle olunca vatandaşlar özel hastane şikayetleri nereye yapılır sorusunun cevabını merak ediyor.

İnsanlar alacakları hizmetin daha kaliteli olmasını istediklerinden yahut da çok sıra beklemek istemediklerinden dolayı özel hastaneleri tercih etmektedirler. Maalesef devlet hastanelerinde çoğu imkan olmasına rağmen aşırı yoğunluktan dolayı insanlar haftalarca hatta aylarca sıralarının gelmesini beklemek zorunda kalıyorlar.

Özel hastane şikayetleri artıyor!

Bunun yanında her sigorta şirketi özel hastanelerde her tedaviyi karşılamadığından dolayı insanlar ceplerinden para ödemek zorunda kalabiliyorlar. Bu gibi durumlarda fahiş fiyat uygulaması nedeniyle hasta ile hastane yönetimi arasında anlaşmazlık doğabiliyor. Bu gibi durumlarda vatandaş -haklıysa- hakkını aramak için özel hastane nereye şikayet edilir diye araştırmaya başlıyor.

Her ne kadar özel hastane de olsa Türkiye’de hizmet veren bütün sağlık kurumları Sağlık Bakanlığı’na bağlı olmak zorundadır. Bu da bize özel hastane şikayetleri nereye yapılır sorusunun cevabını veriyor. SABİM’e. Yani Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne.  Bunu nasıl yapacağınızı resimli bir şekilde aşağıda anlatmaya çalıştım.

Özel Hastaneler nasıl şikayet edilir?

Burada iki yöntem karşımıza çıkıyor. Bunlardan birincisi SABİM’in telefon numarasını aramaktır. Aradığınız numarada robot asistan sizi yönlendirecek ve şikayet bölümünden yaşadığınız sorunları iletebileceğiniz bir müşteri temsilcisiyle konuşacaksınız. Bu yöntem ile özel hastane şikayetleri 184’e yapılmaktadır.

Cimer üzerinden özel hastane şikayetleri

Bir diğer yöntem de Cimer yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi aracılığıyla yapılmaktadır. Bunu yapabilmek için e-devlet şifrenizi biliyor olmanız gerekiyor.

Lütfen sonu .gov.tr ile bitmeyen hiç bir internet sitesine kişisel bilgilerinizi, şifrenizi veya telefon numaranızı girmeyiniz. Ziyaret edeceğiniz internet sitesi http://www.turkiye.gov.tr‘dir. Buraya tıkladıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip etmeniz gerekiyor.

Cimer şikayetleri nasıl yapılır? (Resimli)

Hesabınıza giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra yukarıdaki görselde belirttiğim alandan “Cimer” yazarak ilk çıkan sonuca tıklayınız. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada “Uygulamaya Git” butonuna tıklayınız.

Bu noktadan sonra yeni bir sekmede sizden bazı bilgilerin istendiğini söyleyecek bir sayfa göreceksiniz. Buradan da “Onayla”  butonuna tıklayıp devam etmeniz gerekiyor.

Sonraki aşamada ise bizim asıl ulaşmak istediğimiz sayfa açılacaktır. Bu sayfada kırmızı kutu ile belirttiğim “Şikayet” bölümünü seçip, aşağıda çıkan bilgileri kontrol etmeniz gerekiyor. Yanlış bir şey olduğu zaman bir sonraki sayfaya geçirmeyecektir sistem.

Sonraki sayfaya geçtiğinizde Şikayetinizin neyle alakalı olduğunu belirtip, detayları yazmanız gerekiyor. Her şeyi doğru doldurup şikayetinizi de yazdıysanız bir defa daha “İleri” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Son olarak da her şeyi kontrol edip Şikayeti Gönder diyerek işleminizi tamamlamanız gerekiyor. Kaç günde dönüş yaparlar yahut da bir gelişme olur mu bilemiyorum fakat cimer üzerinden hastane şikayetleri bu şekilde yapılıyor.

Hastane şikayetleri nereye yapılır?

Şimdilik aktaracaklarım bu kadar olup, başka bir konuda görüşmek üzere diliyorum. Siz de yaşamış olduğunuz sorunlarınız varsa bu başlık altından diğer KP üyeleri ile paylaşabilirsiniz.

http://www.kadinlarportali.net

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.