Kübra Polat
  • 0

Melazma nedir? Melazma lekeleri için kremler işe yarıyor mu?

  • 0

Melazma, bir cilt hastalığıdır. Genellikle yüz bölgesinde görülür. Kahverengi tonda olup güneş lekesi olarak da bilinmektedir. Genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde çok görüldüğü için en çok görülen bölge insanın yüz bölgesidir.

Melazma hastalığı, pigmentasyon düzensizliğinden dolayı oluşur. Google’da “melazma lekelerinden kurtulan var mı” gibi soruların cevapları çok merak ediliyor.

melazma nedir

Melazma lekeleri geçer mi?

Birçok kişi yaptığı yorumlarda güneş lekelerinin zaman içinde gördükleri tedavi sonrasında azaldığını veya yok olduğunu söylüyor. Tabii sizde böyle bir durum varsa doktorunuz sizin için en doğru yorumu yapacaktır.

Bu deri probleminin oluşması zaman aldığı gibi tedavisi de zamanla mümkündür. Bunun için bir doktora görünmeniz gerekiyor. Bu içeriğimizde ise melazma lekeleri için krem listesi paylaşacağım.

Dermatologlar melazma deri hastalığının tedavisi için “hidrokinon” etken maddesi içeren kremleri tavsiye etmektedirler. Bunun yanında “tretinoin” ve “kortikosteroid” etken maddelerini içeren kremler de kullanılabilir.

Hidrokinon içeren kremlerden biri “Expigment” olup ülkemizde eczanelerde satılmaktadır. Bunu haricinde “tretinoin” içeren kremlerden ise “Tre %0.05 krem” veya “Tretin krem %0.025” bulunmaktadır.

Melazma lekesinden kurtulan var mı?

Sizler de güneş lekesi veya melazma lekesi için bir tedavi yöntemi biliyorsanız ve işe yaramışsa lütfen diğer insalarla da bunu paylaşınız. Onlara fikir verip, araştırmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.