Gülay Yalçın
  • 0

Hangi gezegen daha sıcak? Merkür mü? Venüs mü? Gezegenlerin Sıcaklıkları!

  • 0

Gece karanlığında yukarıya baktığınızda noktalar halinde görülen yıldızlar sizi de heyecanlandırmıştır. Küçükken dışarıda geçmişse çocukluğunuz mutlaka yıldızları saymışsınızdır. Peki ya bunların mesafesi hakkında hiç düşündünüz mü?

Evet. Gezegenlerin bize olan uzaklıkları oldukça fazladır. En yakınımızda bulunan uydumuz Ay ile dünya arasındaki mesafe bile 384 kilometreden fazladır. Tam olarak dünyanın merkezi ile ayın merkezini referans olarak alırsanız bu mesafenin 384.403 olduğu km ortaya çıkmaktadır.

Peki ya güneş ile dünya arasındaki mesafe ne kadar biliyor musunuz? Bunun da yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda 149,597 milyon kilometre olduğu (tam olarak 149.597.870.700 metre) olduğu belirlenmiştir.  Çok yakın değiliz aslında değil mi? Dünyanın çapının 12.742 km olduğu bilindiğine göre dünya ile güneş arasına 11 bin 740 dünya sığacağını görüyoruz.

Bunların hepsi bir tarafta genel bilgi olarak dursun. Benim burada açıklamak istediğim konu farklı. Normalde güneşe yakın olan gezegenler uzak olan gezegenlerden daha sıcaktır değil mi? En azından fiziksel olarak o şekilde olması gerekiyor eğer başka durumlar söz konusu değilse.

Merkür gezegeni güneş sistemimizde güneşe en yakın birinci gezegendir. Sonrasında da Venüs gelmektedir. Dünyamız 3. sırada yer alıp, Mars bizden hemen sonra 4. sırada komşu gezegenimizdir. Bu arada Mars ile Dünya arasındaki mesafe de ortalama olarak 200 milyon kilometredir. Ortalama olarak ifadesini kullandım çünkü bu iki gezegen de sürekli hareket halinde olduklarından en yakın oldukları zamanki mesafe 55 milyon kilometre, en uzak oldukları zamanki mesafe ise 400 milyon kilometredir.

Hangi gezegen daha sıcak

Gezegenlerin sıcaklıkları ne kadar? Güneşe en yakın gezegen mi sıcaktır yoksa başka bir gezegen mi?

Şimdi Güneş’e Merkür, Venüs’ten daha yakın olmasına rağmen neden Merkür gezegeninin sıcaklığı Venüs’ten daha düşüktür. Merkür’ün derecesi 430 santigrat derece olup, Venüs’ün sıcaklığı 465 santigrat derecedir. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Sınıfta olsaydık çocuklara biraz zaman tanırdım fakat burada direkt cevabı vermek zorundayım. Bunun nedeni Merkür’ün bir atmosferinin bulunmuyor olmasıdır. Bu nedenle gezegene düşen güneş ışınları ile ısınan gezegende ısıyı tutan bir atmosfer olmadığından dolayı hemen soğuyabiliyor.

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.