İpek Kılıç
  • 2

Hamileyken saç kestirmek günah mı? Bebeğin ömrü gerçekten kısalır mı?

  • 2

Birçok forumda gördüğüm ve dikkatimi çeken bir konu olan hamileyken saç kestirmek konusunu burada da açmak istiyorum. Bazı kimseler hamileyken saç kesmek günahtır derken, bazıları da işi daha ileri boyuta taşıyarak hamileyken saç kestirmek bebeğin ömrünü kısaltır diyorlar.

Hamilelik ve saç kesimi

Bu konuda epey araştırma yaptım ve bugüne kadar edindiğim bilgiler arasında İslam dininde bu konuyla alakalı bir şey görmedim. Yani hamile bir kadının saçını kestirmesinin dinen bir sakıncası yoktur. Bebeğin ömrünü kısaltma konusu ise tamamen batıl inançtan başka bir şey değildir.

Yani iki konunun da İslam dininde yeri yoktur. Kim demişse çok affedersiniz ama bir yerlerinden uydurarak söylemiş. Belki birileri hamileyken saçını kestirip, bebeği doğduktan sonra veya çok erken yaşta onu kaybetmişse ve bunun için bir çıkmaza girip, “neden” aramışsa, aklına hamileyken saç kestirdiği gelebilir ve bu nedenden dolayı evladını kaybettiğini düşünebilir.

Bu olayın birkaç defa hatta yüzlerce, binlerce defa yaşanmış olması hamileyken saç kestirmenin günah olduğu veya bebeğin ömrünü kısalttığı anlamına gelmez. Bu konuda benim araştırmalarım ve fikrim bu şekildedir. Aksini düşünen veya başka şeyler söylemek isteyen arkadaşların cevaplarını merak etmekteyim.

Allah herkesin evladını kendisine bağışlasın, hayırlı bir evlat olmasını nasip etsin.

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.

  1. Hurafe bunlar. Dinde olmayan şeyleri dinde varmış gibi göstermekte üstümüze yoktur. Halk olarak severiz böyle abartılı şeyleri. İslam dini kolaylık dinidir. Zorlaştırmak için bir neden yoktur. Hamileyken saçını kestirmekle bebeğinin ömrünün kısalmasını tespit etmek mümkün değildir. Genetik denilen bir şey vardır. Bebeğin ömrünün kısalması hiç anlaşılmaz. Böyle şeyler hurafeden başka bir şey değildir.