Gülay Yalçın
 • 2
ANKET

Ertes 72 nedir? ERTES72 Kullananlar, Ertesi gün hapının işe yaradığını nasıl anlarım?

 • 2

Anket sonuçları

Oy kullanabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

ERTES72 kullandıysanız işe yaradı mı?

Ertes 72, adından da anlaşılacağı üzere kadınlar için ertesi gün hapı olarak bilinen bir korunma yöntemidir. Diğer gebelik korunma yöntemlerinde olduğu gibi ERTES72’de yüzde 100 etkili bir çözüm değildir.

Ertes72 nedir?

Etken maddesi “Levonorgestrel” olan bu ilaç kadının vücuduna yapay bir hormon almasını sağlar. Her bir hapın içinde 1.5 mg bu etmen madde yer almaktadır.  Genelde beklenmedik bir birliktelikten sonraki 72 saat içinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Yapılan araştırmalar, Ertes 72’nin istenmeyen gebelikleri önlemeden yüzde 84 başarılı olduğunu gösteriyor. O nedenle bu ertesi gün hapı bende işe yaradı diye hemen sevinmemek gerekir.

Ertes72 ertesi gün hapı kullananlar

Ertes 72’nin işe yaradığını nasıl anlarım?

Bu tarz ilaçlarda hiç bir zaman kesinlik söz konusu değildir. Firma da böyle bir riski alıp yüzde 100 etkilidir diyemez.

Ertes72’nin işe yarayıp yaramadığını anlamanın yolu adetinizin normal zamanından gerçekleşmesidir. Bu bile kesin olmamakla birlikte genelde adetiniz olması gereken zamanda gerçekleşmişse büyük ihtimalle işe yaramıştır.

Ertes 72’nin yan etkileri arasında ilacı kullandıktan hemen sonra kanama gerçekleşmesi de yer almaktadır. Böyle bir durumda adetim geldi düşüncesine kapılmamak gerekir.

ertes72 nedir
Ertes 72’nin kullanma talimatı, birçok soruya cevap vermektedir. Zamanınız olursa okumanızı tavsiye ederim. PDF bağlantısını şuraya bıraktım.

Ertes 72 kullanıcı yorumları

İlerleyen zamanlarda bu ilaç ile alakalı başka soruları da bu başlık altında paylaşmaya çalışacağım. Eğer siz de ertes72 kullananlar arasındaysanız, tecrübelerinizi diğer kadınlarla paylaşarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.

 1. Ertesi gün haplarının yan etkileri nelerdir diye Google’da arattım. Medicana’nın internet sitesinde aşağıda yer alan yan etkilerin hepsi ertesi gün hapı yan etkileri arasındaymış:

  1. Adet düzensizliği,
  2. Baş ağrısı ve baş dönmesi,
  3. Mide bulantısı ve kusma,
  4. Ara kanamalar,
  5. Meme hassasiyeti,
  6. Yorgunluk ve halsizlik hissi,
  7. Karın bölgesinde şişkinlik,
  8. Karın ağrısı.
 2. Arkadaşlar ertesi gün hapları tam olarak kaç güne kadar kullanılabilir? Kaybecek zamanım yoktu. Aldım bir tane ama bakalım inşallah bir aksilik çıkmaz. 8 saat oldu kullanalı. İşe yaradığından nasıl emin olabilirim?