Kübra Polat
 • 2

Çocukların boyunu uzatan besinler ve boy uzamasını engelleyen faktörler nelerdir?

 • 2

Çocuklarda boy uzatan faktörler nelerdir? Çocuğumun boyu nasıl uzar diye düşünüyorsanız Aile Hekimi Ender Saraç’ın bazı tavsiyeleri var bu konuda. Ender Saraç çocukların boyunu uzatan doğal ve faydalı besinleri şu şekilde açıklıyor:

Boy uzatan doğal besinler

Boy uzamasını etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlardan birinin eksik olması boy gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için doktora görünmekte yarar olacaktır. Yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. İşte o faktörler:

Genetik Faktörler

Bu faktörlerden bir tanesi “Genetik Faktörler” olup anne veya babadan gelen kromozomlarda uzun boy geni yoksa maalesef çocuklar da anne veya babadan en fazla birkaç santim daha uzun olabilirler.

Hormonlar

İkinci faktör “Hormonlar” olup eğer çocuğunuzun hormonal gelişiminde bir problem varsa boy uzaması da buna bağlı olarak durabilir. Mesela büyüme hormonu, cinsiyet hormonu veya troid hormonu kontrol edilebilir. Eğer bunlardan biri çalışmıyorsa veya normalin altında çalışıyorsa boy uzaması da buna bağlı olarak durur veya az olur.

Doğru Beslenme

Üçüncü faktör ise “Doğru Beslenme” faktörüdür. Bu faktör özellikle yeni jenerasyon için avantajdır. Şimdiki çocukların 50-60 yıl önceki çocuklara nazaran çoğu şeye ulaşabiliyor olması daha kolaydır. Bu da yeni jenerasyonun önceki kuşaklara nazaran neden uzun boylu olduklarını bize gösteriyor.

Doğru beslenme derken gelişimi etkileyen proteinlerin, kalsiyumun ve vitaminlerin alınmasından bahsediyorum. Her şeye ulaşım kolay oldu diye çocukların sürekli istedikleri pizza, burger, cips, kola vs.. tarzı şeylerin hiç bir faydası olmayacaktır.

Boy uzatan yiyecekler nelerdir?

Bunların yerine süt ve süt ürünleri, et, tavuk, yumurta, yeşil sebzeler, meyveler tercih edilmelidir. Protein ihmal edilmemeli çünkü protein hem kas yapacak hem de gelişime katkı sağlayacaktır.

Çinko oldukça önemlidir. Doğal bir madde olan Çinko, eğer vücutta azsa boy uzaması yetersiz kalabilir. Çinko ise fındık, badem, kabak çekirdeği, kabuklu deniz ürünleri (midye bu listede yok, tavsiye edilmiyor), kakao, çikolata gibi maddeleri verebilirsiniz.

Boy uzamasını engelleyen faktörler

 1. Genetik Faktörler
 2. Hormonlar
  1. Büyüme Hormonu
  2. Cinsiyet Hormonu
  3. Troid Hormonu
 3. Doğru Beslenme

Yukarıda paylaştığım bu 3 madde boyun uzamasını etkileyen faktörler arasındadır.  Özellikle 2. madde için doktora görünmekte fayda var. Normal kontrole gittiğinizde bile bu hormonların normal olup olmadığını doktora sorabilirsiniz.

Boy uzatan yiyecekler nelerdir?

Bir de boy uzamasına yardımcı olan besinler var. Bu besinlerin bazılarını sizler için aşağıda listeledim. İşte boy uzatan yiyecekler listesi:

 1. Proteinler
  1. Yumurta
  2. Kırmızı Et
  3. Beyaz Et
  4. Baklagiller
  5. Süt
  6. Kabak Çekirdeği
  7. Peynir
  8. Ton Balığı
 2. Vitaminler
  1. A Vitamini
  2. B1 Vitamini
  3. B2 Vitamini
  4. C Vitamini
  5. F Vitamini
 3. Kalsiyum
  1. Süt
  2. Yoğurt
  3. Peynir
  4. Yeşil yapraklı sebzeler
  5. Soya veya Soya ürünleri
  6. Kuru incir
  7. Ceviz
  8. Badem
 4. Çinko
  1. Fındık
  2. Fıstık
  3. Kabak Çekirdeği
  4. Kabuklu Deniz Ürünleri
  5. Çikolata
  6. Kaju

Erkeklerde boy uzaması kaç yaşına kadar devam eder?

Erkeklerde 17 yaşından sonra boy uzaması yavaşlayacağından dolayı 18 yaşına kadar bu yiyecekleri bol bol alabilirler.

Kızlarda boy uzaması kaç yaşına kadar devam eder?

Kızlarda ise -halk arasında- adet gördükten sonra boy uzaması genelde durmaktadır. Bu tıbben yanlış olmasa da bazen adet gördükten sonraki birkaç yıl içinde gelişim devam etmektedir. Bu nedenle adet gördükten sonra da boy uzatan yiyecekler alınmaya devam edebilir.

Boy uzatan besinler nelerdir?

Farkındayım. Biraz uzun bir yazı oldu. Belki sıkılmış olabilirsiniz bu kadar şeyi okurken. Boy uzatan yiyecekler veya boy uzaması ile alakalı aklınıza takılan soruları sormaya çekinmeyin lütfen.

Siz de çocuğunuz için uyguladığınız yöntemleri buradan paylaşarak, başkalarına yardımcı olabilirsiniz. Hoşçakalın.

Kadınlar Portalı | http://www.kadinlarportali.net

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.

 1. Merhaba. Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederim. Diyetisyen İpek Ağaca’nın paylaştığım boy uzatan besinler videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Sağlıklı ve güzel günler 🙂

 2. Paylaştığınız bu yöntemlerin hepsi işe yarayabilir. Bir şey diyemem fakat boy uzaması ile alakalı günümüzde TIP epey ilerlemiş durumda. Zaman akıp gidiyor. Geri getirme gibi bir şansımız olmadığından dolayı çocuğunuzun boyu ile alakalı bir problem olduğunu düşünüyorsanız doktora görünmeniz iyi bir karar olacaktır. Bu konuda risk almaya gerek yok diye düşünüyorum.