Gülay Yalçın
  • 0

Bir adın kalmalı şiiri kimin? İbrahim Sadri mi? Ahmet Hamdi Tanpınar mı?

  • 0

İbrahim Sadri’nin tam emin olamasam da 1999 ve ya 2000 yılında çıkarmış olduğu bir adın kalmalı albümü içinde yer alan ve albüme adını veren bu şiir ile alakalı Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait olduğu iddia edilmektedir. Ben de böyle biliyordum, yanılmışım.

Zaman zaman Youtube’da karantina konserleri diye aratarak, beğendiğim kişilerin videolarını izlerim. Geçtiğimiz gün Aykut Kuşkaya’nın bir kaydına denk geldim. Videoyu izlerken birkaç şarkıdan sonra konu Bir adın kalmalı şiirine geldi.

Zaten Aykut Kuşkaya olayın aslını anlatmazsa, yine bilemeyecektim. Aykut Kuşkaya, bu şarkının internetteki bilgi kirliliğinden dolayı Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait olduğunun sanıldığını fakat işin aslının öyle olamdığını şu minvalde sözlerle açıklıyor:

İşin aslı o şekilde değil. İbrahim Sadri ile birlikte turnedeydik. Turnede İbrahim Sadri bu şiiri yazdı ve bana gösterdi. Birkaç gün sonra da beste yaparak, şarkı haline getirdim. Bilinenin aksine şiir Ahmet Hamdi Tanpınar’a değil, kadim dostum İbrahim Sadri’ye aittir.

Sonra internette bir defa daha araştırma yaptım. Baktım ki her tarafta Ahmet Hamdi’nin adı geçmektedir. Bu nedenle böyle bir başlık atarak olayı izah etmeye çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.