Gülay Yalçın
  • 1

Adet geciktirici ilaçlar, yan etkileri ve adet geciktirici hap kullananlar

  • 1

Adet geciktirici ilaçlar, zaman zaman kadınların ihtiyaç duyduğu ve kanamayı engelleyici yardımcı ilaçlardır. Eczanelerde adet geciktirici ilaçları satın alabileceğiniz gibi İnternetin hayatımızın her yerinde yer almasıyla artık online olarak da satın alabilirsiniz.

Bu yazımda adet geciktirici ilaçlar nelerdir, bu ilaçların yan etkileri ve merak edilen birkaç konuya değinmeye çalışacağım. Ayrıca sayfanın altında adet geciktirici kullananlar, kullanmış oldukları ilaçların adlarını paylaşarak memnun kalıp kalmadıklarını da tartışmaktadırlar. Siz de bu tartışmaya katılmak isteyebilirsiniz. 🙂

adet geciktirici kullananlar

Adet geciktirici ilaç isimleri

Öncelikle piyasada bulunan bazı adet geciktirici ilaç isimlerini paylaşmak istiyorum. Buradan hareketle olası yan etkileri nelerdir, gözden geçireceğiz.

  1. Primolut n 5 mg tablet
  2. Tarlusal 5 mg tablet
  3. Doğum kontrol ilaçları

Şimdilik bunları paylaşmak istiyorum. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçlarda da yan etkileri görünebilir. Bu ilaçları kullanmak yumurtalarınıza yahut da sonradan çocuk sahibi olmanıza engel değildir.

Sadece kanamanızı değiştireceği için adet düzeniniz değişecektir. Bu süreçte kabızlık, halsizlik, iştahsızlık, şişkinlik gibi yan etkileri görünebilir. Halk arasında adet geciktirici ilaçlar kilo aldırır inancı yaygın olsa da Op. Dr. Serkan Oral, bunun doğru olmadığını söylüyor.

Adet geciktirici ilaç ne zaman alınmalıdır?

Bu tarz ilaçlar, adet gününden önce alınmak zorundadır. Genel olarak, kanamanın olacağı günden 2 gün önce bu ilaçları almaya başlayabilirsiniz. Kullanacağınız ilaca göre 2 adet veya 3 adet almanız gerekebilir.

Doktorlar adet geciktirici ilaçları 1 hafta en fazla 10 günden fazla kullanılmasını tavsiye etmiyorlar. Eğer böyle bir durum varsa, doktora danışmak, gerekli tetkikleri yaptıktan sonra doktor kontrolünde kullanmak gerekiyor. Aksi halde rahim problemleri başlayabilir.

Adet geciktirme için bitkisel çözüm önerileri

İlla ilaç kullanmak zorunda değilsiniz tabi. Fakat yüzde 100 bir etki beklemek de doğru olmaz. Genel olarak elma sirkesi de regl kanamasını geciktiren yöntemlerden biridir. 1 bardak suyun içine eklediğiniz elma sirkesini, 1 hafta boyunca içtiğinizde adet kanaması 1 4-5 gün kadar gecikebiliyor. Tabii dediğim gibi, bu işe yaramayabilir de.

Adet başladıktan sonra geciktirici kullanılır mı?

Yani bu konuda kesin bir dille hayır demek istemiyorum. Uzmanlar adetin ilk gününde de kullanıldığı zaman etkisini gösterebileceğini söylüyor olsalar da kesin bir şekilde işe yarayacağı anlamına da gelmiyor. Genel olarak adet geciktirici ilaçlar, regl gününden 2 gün önce kullanılmaya başlanılmalıdır.

PRIMOLUT- N 5 mg nasıl kullanılır?

Eczanelerde satılan primolut n 5 mg adet geciktirici ilaç, regl gününden 2 veya 3 gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. Günlük 2 defa kullanacağınız bu tableti her defasında 1 adet almak zorundasınız. Primolut n 5 mg etken maddesi ise Noretisteron’dur.

Bu ilacı en fazla 2 hafta boyunca kullanmanız gerekiyor. Genelde 10 günden az bir süre kullanılması tavsiye ediliyor. Adet kanaması, ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra yeniden başlayacaktır. Bazı kişilerde kanamada gecikme yaşanabilmektedir. Primolut-N 5mg tablet kullanma talimatı için tıklayınız.

Primolut hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Hayır. Aksine hiç yardımcı olmaz. Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtalığın rahme girmesi gerekiyor. Tabii sperm ile burada buluşacaklar ki döllenme olabilsin. Adet geciktirici ilaçlar ise rahimde ovulasyonu durduğundan dolayı yumurtalar rahme inmeyecek ve doğal olarak sperm ile bir araya gelemeyecekler.

Adet geciktirici ilaç günde kaç kez kullanılır?

Bu ilaçların en fazla 2 hafta boyunca kullanılması tavsiye ediliyor. Elzem olmadıkça 10 günü geçirmemek gerekiyor. Beklenmedik durumlarda doktora başvurulmalıdır. Günlük kullanım miktarı 2 adet ile sınırlıdır. Bazı ilaçların kullanım talimatında ise 3 defa da alınması tavsiye ediliyor. O nedenle almış olduğunuz ilacın prospektüsüne bakmanız gerekiyor.

Adet geciktirici ilaçlar hamileliği engeller mi?

Hayır. Hamileliğe bir engel yoktur. Sadece gecikme yaşanır. ilaç kullanımı bittikten sonra eski yaşantınıza geri dönersiniz. Hamile kalmak istiyorsanız bu ilaçları kullanmamanız gerekiyor.

Adet geciktirici kullananlar

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar olup, sözü sizlere bırakmak istiyorum. Başka sorularınız olursa yorum yapmayı unutmayın canlarım. Şimdiden herkese geçmiş olsun. Hatırlatmak isterim ki bunlar tavsiye amaçlı söylenmiştir. Yüzde 100 emin olmak için lütfen doktora gidiniz. Hoşçakalın. 🙂

Bu konulara da göz atmak ister misin?

KONUYA BİR YORUM BIRAK

KONUYA BİR YORUM BIRAK

Bu kısımdan videoyu alacağınız kaynağı seçiniz.

Lütfen videonun sonundaki id numarasını giriniz. https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Örnek: 'sdUUx5FdySs'.

  1. Ben bi ara kullanmıştım biraz sancılı geçti süreç ama işe yaramıştı. İlk ve son kullanımdı zaten. Bir daha da hiç kullanmadım. Sancıları aklıma geldikçe sanki halen kullanıyormuşum gibi hissediyorum.