Kadınlar Portalı
Kadınlara Özel Bilgi Sitesi

Ağızda çıkan AFT Yarası neden çıkar? Nasıl iyileşir?

Aft yarası kaç günde iyileşir? Ağız yarasının iyileşmesi kaç gün sürer?

0 249

Birçok kişinin azğında aft yarası çıkmıştır. Kimisinde büyük yaralar şeklinde olmuştur kimisinde de küçük yaralar şeklindedir. Fakat her iki durumda da ağız içi yarası insanın canını acıtır. Biz de kadınlar portalı olarak aft yarasının nedenleri nelerdir, nasıl geçer, kaç günde iyileşir gibi soruları bu yazımızda paylaşacağız. Eklemek istediğiniz bilgiler olursa lütfen yorum alanından bizimle paylaşınız.

Aft yarasının nedenleri nelerdir?

Genelde dil üstünde, yanaklarımızın iç kısımlarında yada damağımızda çıkan bu yaralar aft yarası olarak bilinmektedir. Halk tabiri ise ağız içi yarası olan bu yaraların oluşmasında bazı nedenler vardır. Bu yaraların ortası beyaz renkte olup çevresi de kırmızı renklidir. Soğuk yada sıcak bir şeyler içtiğimizde hafif ağrısı da olmaktadır.

Aft yarası bulaşıcı değildir. Sürekli kaşımak isteyeceğiniz türden bir yaradır. Kaşıdıkça yara daha da büyüyerek sizi rahatsız edecektir. Peki aft yarası neden ve nasıl çıkar? Dilerseniz biraz da bu konulara değinelim…

Aft yarası ağızda neden çıkar?

  • Strez: En çok bilinen nedenlerindendir.
  • Aşırı derecede asitli içecekler veya gıdalar tüketmek
  • Fırçalanmayan, temizlenmeyen ağız ortamı
  • Çok fazla sigara kullanımı
  • Bağırsak problemleri
  • Sert diş fırçası kullanmak
  • Yanağı ve dudağı ısırmak

Yukarıda sıraladığımız aft yarası nedenleri en çok bilinenlerdir. Bunları karşın ibrahim saraçoğlu aft yarası tedavisi için iyi gelen bitkisel yöntemleri anlatmıştır. İhtiyacınız olan şey ise biraz yoğurt otu ve limon suyudur.

Aft yarası tedavisi için bitkisel çözüm

Yoğurt otu ve limon ile ağız içi yarası tedavi edilebilir. Peki bu kür nasıl hazırlanır? Öncelikle 1 barda suyun içinde biraz yoğurt otunu 5-6 dakika boyunca kaynatınız. Sonrasında 1 çay kaşığı kadar sıkılmış limon suyunu içine ekleyiniz. Yoğurt otu b12 bakımından oldukça zengindir.

Yoğurt otu bitkisi nedir?
Yoğurt otu bitkisi nedir? Yoğurt otu bitkisi ile ağız içi yarası tedavi edilebilir.

Sonrasında ise hazırlamış olduğunuz bu yoğurt otu çayı ağızda dolaştırılarak, gargara yapılarak içilecektir. Daha sonra 1 çay kaşığı limon suyu daha ağıza alınıp çeperlere değecek şekilde gezdirilecektir. Günde 2 defa yaptıktan sonra yavaş yavaş aft yarası iyileşmeye başlayacaktır.

Konuyla alakalı eklemek istediğiniz bilgiler olursa lütfen yorum alanından paylaşmayı unutmayınız. Aft yarası yada halk arasında bilinen adıyla ağız içi yarası tedavisi ile alakalı yorumları da lütfen ekleyiniz…

Bunları da beğenebilirsiniz...

BİR CEVAP BIRAKIN..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.